2016.08.02-08.13 XXVII Międzynarodowy Kurs Muzyczny, Opole

2 sierpnia rozpoczyna się XXVII Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu organizowany przez Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hallera. Organizatorzy mają długoletnie doświadczenie w przygotowaniu kursów i jest to ich główna działalność. Uczestnicy mogą być pewni, że czeka ich kurs na najwyższym poziomie.



W kursie mogą wziąć udział uczniowie, studenci i absolwenci szkół muzycznych. W tym roku pianiści mogą wybrać naukę u czterech mistrzów: Alicji Paleta-Bugaj, Andrzeja Jasińskiego, Janusza Olejniczaka oraz Katarzyny Sokołowskiej. W ramach kursu z uczestnikami będą pracować korepetytorzy: Elżbieta Neumann, Wojciech Kopczak, Agnieszka Kozło i Dominik Zabłocki. Każdy uczestnik będzie miał zapewnione 5 lekcji z mistrzem, dostęp do instrumentu, zakwaterowanie i wyżywienie.

Oprócz pianistów w kursie będą brać udział adepci gry skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze oraz zespoły kameralne. W trakcie kursu planowane są codzienne koncerty w Opolu, Głuchołazach, Mosznej, Brzegu i Kamieniu Śląskim.

Wyróżniający się uczniowie zostaną zaproszeni do udziału w promocyjnych koncertach organizowanych w ciągu roku przez Towarzystwo. Nagrodą dla najlepszego uczestnika będzie recital lub koncert z orkiestrą w ramach Festiwalu Śląskie Lato Muzyczne w 2017 roku.

Oprócz indywidualnej pracy pod okiem mistrzów, uczestnicy będą brać udział w warsztatach z improwizacji fortepianowej prowadzonej przez Włodka Pawlika, tańca historycznego i fizjologii muzyki.

Alicja Paleta-Bugaj

Urodziła się w Krakowie, gdzie rozpoczęła swoją edukację muzyczną. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w 1974 roku w klasie prof. Jana Ekiera w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie również podjęła pracę dydaktyczną. Swoje umiejętności artystyczne rozwijała na licznych kursach mistrzowskich i festiwalach muzycznych. Jako stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej zapoznała się z metodyką pianistyczną na uczelniach amerykańskich (Julliard School of Music w Nowym Jorku oraz South University of California). W roku 1996 uzyskała tytuł naukowy profesora, a obecnie pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Muzycznym Fr. Chopina w Warszawie. Od ponad 10 lat pełni funkcję Kierownika Katedry Fortepianu w tej Uczelni. Jej rozległa działalność koncertowa obejmuje recitale solowe o szerokim zakresie stylistycznym i koncerty kameralne (głównie tria i kwintety fortepianowe), z którymi występowała w większości krajów europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Francja, Litwa, Dania) oraz w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat prowadzi zajęcia na międzynarodowych kursach pianistycznych w kraju i za granicą (m.in. od 1994r. w Głuchołazach - obecnie w Opolu). Jest jurorem wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych (Hiszpania, Włochy, Anglia, Chiny, Białoruś) oraz konkursów i przesłuchań krajowych (m.in. eliminacji do Konkursu Chopinowskiego). Jej sylwetka artystyczna jest uwzględniona w słowniku biograficznym Współcześni Uczeni Polscy oraz w Słowniku Pianistów Polskich

Andrzej Jasiński

Prof. Andrzej Jasiński urodził się w Częstochowie. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach. W latach 1961-62 doskonalił swoje umiejętności w Paryżu pod kierunkiem Magdy Tagliaferro. W 1960 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. Koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce, a także w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Od 1961 roku prowadzi działalność pedagogiczną w AM w Katowicach, od 1990 roku na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 1972-96 oraz 2003-05 kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów i pedagogów, m.in.: Krystian Zimerman, Jerzy Sterczyński, Zbigniew Raubo i in. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Feruccio Busoniego w Bolzano, Van Cliburna w Fort Worth, Piotra Czajkowskiego w Moskwie i innych w Dublinie, Monachium, Paryżu, Amsterdamie, Budapeszcie, Bonn, Cagliari, Pekinie, Tokio, Tel Awiwie, Casablance, Marrakeszu. Działalność artystyczno-pedagogiczna Profesora Andrzeja Jasińskiego została uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami państwowymi. W grudniu 2006 roku prof. Andrzej Jasiński odebrał tytuł doktora honoris causa katowickiej Akademii Muzycznej, natomiast w maju 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie

Janusz Olejniczak

Laureat VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Janusz Olejniczak naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Po przeniesieniu się do Warszawy, uczęszczał do Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej, a później do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej. W obu szkołach pedagogiem jego była Luiza Walewska. W latach 1967-1969 kształcił się pod kierunkiem Ryszarda Baksta oraz Zbigniewa Drzewieckiego. W 1967 r. uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców "Concertino Praha", gdzie otrzymał dyplom finalisty. Mając 17 lat (1979) wystąpił na Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców w Paryżu, w wyniku czego zakwalifikowano go do udziału w koncercie podczas targów płytowych MIDEM 1970 w Cannes. Tego samego roku został laureatem VI nagrody IX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie; dwa lata później otrzymał IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Alfredo Caselli w Neapolu. W latach 1971-1973 przebywał w Paryżu na studiach pianistycznych u Konstantego Schmaelinga i Witolda Małcużyńskiego. Po powrocie do kraju ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej (1974). Studia podyplomowe odbył u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen (1977-1978). Występował niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, obu Amerykach, Australii i na Kubie; brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Dusznikach, Warszawie, Mariańskich Laźniach, Nohant, Aix-en-Provence i in. Partnerowali mu dyrygenci: Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Charles Dutoit, Grzegorz Nowak, Andrzej Markowski i in. W 1997 r. dał prawykonanie światowe Valse Boston na fortepian i orkiestrę Giji Kanczelego. Występował jako kameralista ze skrzypkami, wiolonczelistami i śpiewakami. Janusz Olejniczak dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce, Francji, Słowacji i Japonii. Dla firm fonograficznych (Polskie Nagrania „Muza”, Wifon, Tonpress, Selene, Camerata, Pony Canyon, Opus 111, CD Accord) utrwalił dzieła Rameau, Mozarta, Liszta, Chopina (Fantazja na tematy polskie, 2 koncerty fortepianowe, Sonata b-moll, Rondo Es-dur, Barkarola Fis-dur, Berceuse, mazurki, polonezy, nokturny, etiudy, ballady, scherza i in.), Schuberta, Prokofiewa, Kilara (Koncert fortepianowy), Góreckiego (Koncert fortepianowy) oraz miniatury skrzypcowe wraz z Kają Danczowską i recital pieśni polskich wraz ze Stefanią Toczyską. Artysta wziął udział w filmie o Chopinie La note bleu Andrzeja Żuławskiego, nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Chopin, pragnienie miłości Jerzego Antczaka oraz do filmu Pianista Romana Polańskiego. Janusz Olejniczak jako pedagog prowadził klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Kanadzie i Japonii. Był jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych.

Katarzyna Ewa Sokołowska

Absolwentka klasy fortepianu C. Hellerowej w Szkole Muzycznej w Opolu. Studiowała w klasie fortepianu J. Ekiera i A. Palety-Bugaj oraz w klasie kameralistyki M. Nosowskiej w Akademii Muzycznej w Warszawie. W dziedzinie kameralistyki ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe i koncertowe (Konzertexam) w klasie H.P. Stenzl i V. Stenzl w Hochschule für Musik und Theater Rostock (Niemcy). Wraz z Agnieszką Kozło tworzy duet fortepianowy Ravel Piano Duo uhonorowany wieloma nagrodami na międzynarodowych konkursach, koncertujący w Polsce i całej Europie. Działalność koncertową pianistka łączy z pedagogiką prowadząc klasę fortepianu i kameralistyki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Jej uczniowie są laureatami konkursów polskich i zagranicznych. W latach 2008-2010 współpracowała z Katedrą Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako pianistka jest zatrudniona na stanowisku adiunkta Wydziału Wokalnego tej Uczelni. W roku 2011 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych.

Włodek Pawlik

Włodek Pawlik (ur. 1958) - pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę „Night in Calisia”. Jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu. Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył też studia na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opery, utwory wokalne. Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości, posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage'u . Włodek Pawlik jest laureatem m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Magazyn 'Who is Who at North Jazz Festival 1998' po koncercie jego Tria określił go zaszczytnym mianem 'Vladimir Horowitz of jazz'. Gazeta 'The Age' ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy 'Down Beat' określił album 'Turtles', nagrany wspólnie ze słynnym trębaczem Randy Breckerem, mianem 'wybitny'. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów 'Wrony' i 'Pora umierać' Doroty Kędzierzawskiej, do filmu 'Rewers' w reżyserii Borysa Lankosza („Złote Lwy” za najlepszą muzykę na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,”Orły 2010” Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: 'Nightwatching' Petera Greenawaya i 'Within the Whirlwind' Marleen Gorris. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: 'Misterium Stabat Mater' na fortepian jazzowy i chór gregoriański wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał z Randy Breckerem (6 -krotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową 'Tykocin', która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została w Polsce 'Jazzową Płytą Roku'. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem 'Nostalgic Journey’. Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem "Jazzowego Kompozytora roku 2009" w ankiecie "Jazz Station" z Los Angeles. W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty "Grand Piano", na którym zostały zarejestrowane unikalne solowe improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta "Struny na ziemi" z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej. W roku 2013 ukazała się płyta z muzyką do poezji Józefa Czechowicza „Wieczorem”. W roku 2014 skomponował na zamówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego utwór „FREEDOM” na chór, orkiestrę i trio jazzowe, który został wykonany 4 Czerwca 2014 na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Święta Wolności w obecności wielu głów państw, w tym Prezydenta USA Baracka Obamy. W roku 2015 ukazał się bestsellerowy album CD i DVD „Włodek Pawlik Trio-America”, którego premiera miała miejsce 24.05.2015 w Filharmonii Narodowej . Na początku roku 2016 miała miejsce premiera płyty „Zagajewski/Pawlik-Mów spokojniej” do poezji Adama Zagajewskiego. Wśród niezliczonej ilości nagród i odznaczeń artysty wymienić wypada: odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza, nagroda polskiego środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku 2014”, nagroda „Anioł Jazzu” (Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa), Artysta Roku 2014 wg Jazz Forum, nagrody Grand Prix Stowarzyszenia Jazzowego Melomani, nagroda „Bestsellery Empiku 2014” w kategorii „Wydarzenie Roku”, podwójna platyna dla płyty „Night in Calisia” za sprzedaż ponad 20 tys. egzemplarzy, pozostałe płyty rozchodzą się również w rekordowych nakładach, zarówno w Polsce jak i zagranicą Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.: V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Elżbieta Neumann

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu J. Ekiera i A. Palety-Bugaj oraz w klasie kameralistyki M. Nosowskiej. Jako kameralistka współpracuje z wybitnymi muzykami (W. Wiłkomirską, K. Jakowiczem, T. Tomaszewskim i in.). Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Była oficjalnym pianistą na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego oraz Konkursie Młodych Wykonawców Eurowizja. Jest zatrudniona na stanowisku docenta na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fr. Chopina w Warszawie.

Wojciech Kopczak

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w PSM I i II st. w Opolu, gdzie uczył się w klasie C. Hellerowej. Następnie w Akademii Muzycznej w Katowicach kształcił się pod kierunkiem J. Stompla. Staż podyplomowy odbył w Brukseli, w klasie J. C. Vanden Eynden'a. Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów pianistycznych, dokonał nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych. Występował w krajach UE, w Japonii oraz w USA. Obecnie pracuje w PSM I i II st. w Opolu, w PSM I st. w Strzelcach Opolskich oraz w Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu na stanowisku nauczyciela gry na fortepianie i akompaniatora.

Agnieszka Kozło

Absolwentka Szkoły Muzycznej w Opolu w klasie fortepianu C. Hellerowej. Akademię Muzyczną w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu B. Kawalli oraz w klasie kameralistyki M. Nosowskiej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując z wybitnymi artystami (A. Bauer, B. Koziak, R. Jabłoński). Jako pianistka jest wykładowcą Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fr. Chopina w Warszawie. Od wielu edycji jest oficjalnym pianistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego. Wraz z Katarzyną Ewą Sokołowską tworzy duet fortepianowy Ravel Piano Duo.?

Dominik Zabłocki

Ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. w Nysie w klasie fortepianu L. Dąbrowskiej. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu E. Tarnawskiej oraz w klasie kameralistyki J. Marchwińskiego i M. Nosowskiej, pod której kierunkiem ukończył również studia podyplomowe. Kształcił swe umiejętności także w grze na organach. Jest pedagogiem szkół muzycznych w Nysie i Głuchołazach oraz oficjalnym pianistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego.

organizator: Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera
data konkursu: 2 - 13 sierpnia 2016
miejsce: Opole
link: http://www.kurs.opole.pl/
dla: uczniowie, studenci i absolwenci szkół muzycznych wszystkich narodowości
zgłoszenia: 22 czerwca 2016
Profesorowie: Alicja Paleta-Bugaj, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Katarzyna Ewa Sokołowska; korepetytorzy: Elżbieta Neumann, Wojciech Kopczak, Agnieszka Kozło, Dominik Zabłocki
koszt uczestnictwa: 1 700 zł
zawiera: 5 lekcji, zakwaterowanie, wyżywienie