III Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny


15 - 16 stycznia 2024 roku to daty, które każdy miłośnik muzyki fortepianowej powinien mieć już zapisane w kalendarzu. W tych dniach odbędzie się III Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Sosnowcu, wydarzenie muzyczne o dużym prestiżu, które odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca oraz Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ten prestiżowy konkurs jest zorganizowany przez Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu i odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu (www.zsmsosnowiec.pl).To miejsce, w którym na jednym z najlepszych fortepianów na świecie, marki Steinway & Sons model D-274, rozbrzmiewać będą dźwięki utworów wykonywanych przez utalentowanych pianistów.

To ogólnopolskie wydarzenie muzyczne skierowane jest do uczniów klas fortepianu w szkołach muzycznych I i II stopnia. Jest to doskonała okazja, aby przedstawić swoje osiągnięcia artystyczne oraz doświadczenia pedagogiczne nauczycieli. Przesłuchania konkursowe zostaną podzielone na sześć grup wiekowych:


Dla uczniów szkół muzycznych I stopnia:

Grupa I: Klasy I-II / 6

Grupa II: Klasy III-IV / 6 oraz klasy I-II / 4

Grupa III: Klasy V-VI / 6 oraz klasy III-IV / 4

Dla uczniów szkół muzycznych II stopnia:

Grupa IV: Klasy I-II II st.

Grupa V: Klasy III-IV II st.

Grupa VI: Klasy V-VI II st.


Repertuar konkursowy zależy od grupy wiekowej uczestnika.

Grupy I, II, III:

Szybka część sonatiny (sonaty) lub wariacje lub rondo z epoki klasycyzmu (w grupie I będą uznane sonatiny kompozytorów współczesnych).

Utwór dowolny o charakterze kantylenowym.

Ograniczenie czasowe: Grupa I: 6 minut, Grupa II: 8 minut, Grupa III: 12 minut.

Grupy IV, V, VI:

Allegro sonatowe z epoki klasycyzmu.

Utwór dowolny.

Ograniczenie czasowe: 20 minut.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać formularz zgłoszeniowy do 15 grudnia 2023 roku. Ilość uczestników konkursu jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność przesłanych zgłoszeń.

Wyniki konkursu oraz podział nagród zostaną ustalone przez profesjonalne jury, którego przewodniczącą będzie prof. dr hab. Mariola Cieniawa. Laureaci głównych nagród muszą uzyskać minimum 21 punktów w skali 1-25.

Oprócz nagród głównych, przewidziane są wyróżnienia oraz nagrody specjalne, takie jak nagroda za najlepsze wykonanie utworu Adama Dobrowolskiego (dostępna dla grup I-III) oraz Grand Prix dla szczególnie wyróżniającego się uczestnika konkursu.

Ponadto, nauczyciele wyróżniający się uczniami otrzymają dyplomy uznania.

Laureaci konkursu zostaną zaproszeni do występu w uroczystym Koncercie Laureatów, który będzie okazją do podzielenia się swoim niezwykłym talentem z publicznością.

III Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Sosnowcu to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala młodym talentom pianistycznym zaprezentować swoje umiejętności oraz zdobyć cenne doświadczenie. Zorganizowany z pasją i profesjonalizmem, ten konkurs stanowi znakomitą okazję do uczczenia muzyki fortepianowej i jej wykonawców. Niezależnie od wyników, każdy uczestnik będzie miał okazję poczuć magię muzyki podczas tej wyjątkowej rywalizacji.